Josef Čapek

Josef Čapek, *23. 3. 1887, †duben 1945, český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, spisovatel a výtvarný kritik, bratr Karla Čapka. 

Spoluzakladatel Skupiny výtvarných umělců, redaktor Uměleckého měsíčníku, poté člen Spolku výtvarných umělců Mánes, redaktor Volných směrů, jeden z iniciátorů skupiny Tvrdošíjných. V letech 1921–39 redaktor Lidových novin. Za protifašistickou činnost zatčen v září 1939 a vězněn v německých koncentračních táborech. 

V malířské tvorbě vyšel z francouzské malby doby pocézannovské, záhy podlehl vlně kubismu (Dva výrostci), v obrazech se sociální a městskou tematikou nalezl osobitou malířskou zkratku se silným emocionálním nábojem (Parta, Dva u zdi), věnoval se též krajině a dětským motivům. Na konci 30. let vyvrcholila dramatická účinnost díla v cyklech symbolizujících nadcházející válku (Oheň, Touha) a v tvorbě politické karikatury pro noviny (Modern times, Diktátorské boty). Působil průbojně v oboru knižního výtvarnictví svými obálkami a ilustracemi. Psal pohádky pro děti (Povídání o pejskovi a kočičce), prózu (Stín kapradiny) a společně s bratrem Karlem Čapkem divadelní hry (Ze života hmyzu). Jako jevištní výtvarník spolupracoval s Národním divadlem v Praze, Státním divadlem v Brně a s Divadlem na Vinohradech. Věnoval se výtvarné kritice a teorii (Nejskromnější umění, Umění přírodních národů). Autor filozoficky laděných próz Kulhavý poutník a Psáno do mraků.

 

Josef Capek (1887-1945), a Czech painter, graphic artist, illustrator, scenic designer, writer and art critic. Brother of Karel Capek.

Capek was a founding member of many artist associations, including Manes, and an editor of the art journal "Volne smery" and of the daily newspaper "Lidove noviny" in the years 1921-39. Following the German occupation in 1939, Capek was imprisoned for his anti-Fascist activities and sent to a Germant concentration camp.

In his art work Capek drew from the post-Cezanne French artists and later  won a considerable reputation as a painter of the Cubist school (Two Urchins). Capek's typical emotionaly charged expressions can be found in his works on social and city themes (The Gang, Two by the Wall). 

At end of the 30s, his well-known attitude against the rise of dictatorship and terrible consequences of war symbolised the dramatic effect in his paintings (The Fire, The Longing), and in the newspaper caricatures (Modern Times, Dictator's Shoes). Capek is the author of one of the most acclaimed of children stories about a fellowship of a cat and dog ("Povidani o pejskovi a kocicce"), short novels, and he wrote theatre plays together with Karel Capek. The Insect Play took the world by storm and was performed to great acclaim in London and New York. As a scenic designer Capek worked in the National Theatre in Prague, State Theatre in Brno and other important scenes.  


Prodej
 

 Olga Scheinpflugová, Josef Čapek a Karel Čapek (1935)

 

 

www.galerieart.cz