Helena Giras - Kozáková

keramička / ceramist

 

 

giras-foto.jpg (16386 bytes)

 

 

Narodila se v Praze, kde s také vyučila dámskou krejčovou. V roce 1968 odjíždí na jeden rok studovat angličtinu do Velké Británie. V roce 1976 se do Anglie vrací - tentokrát studovat keramiku. O tři roky později je přijata na jednu z nejlepších uměleckých škol v Londýně "Camberwell School of Art and Craft". Na svá studia si musela Helena přivydělávat. Pracovala převážně v různých londýnských restauracích, kde se tak seznámila s uměleckými celebritami.
S jednou z nich, dnes slavnou zpěvačkou Annie Lennox (tenkrát byly ale obě číšnicemi v klubu a Annie bydlela u Heleny), se přátelí dodnes.

Na konci studií již ale Helena očekávala miminko a svému potomkovi se rozhodla věnovat na sto procent. Ve tvorbě se proto odmlčela na celé tři roky. Po návratu do keramické dílny následovaly výstavy v Londýně, Amsterdamu a Praze, kde vystavovala s přítelkyní, malířkou Karolínou Mitášovou.
Velký úspěch sklízí Helena na aukcích současného umění na Portobello Road v Londýně.
Její zatím poslední výstava v londýnské Galerii ZEBRA v Hampsteadu  byla během několika dní zcela vyprodána.
V posledních letech vyučuje na jednom z londýnských výtvarných institutů.

Helena přistupovala již od začátku k hlíně jako k textilní látce. Rozválenou hlínu krájela do jakoby střihu a potom sesazovala do různých tvarů. Ovlivněna z dětství tatínkovou láskou ke kubismu se sama kubismem a kubistickými obrazy inspirovala. Na vzniklých tvarech si hraje se stínem a světlem, tvary zdůrazňuje plochami barevných glazur a různými vzory. Originalita Heleniny tvorby vychází z důrazného prosazování polygonálních forem.

 

Helena Giras Kozakova - is a ceramic artist of Czech origin who now lives and works in North London, England.

She was born in Prague where she grew up and attended a dressmaking school. Helena travelled to England for the first time in 1968 in order to study English language and stayed a year.

In 1976, she returned to London to study art. She first completed “Foundation in Art” and then was
accepted to one of the most prestigious art colleges in England “Camberwell School of Art”.

After her studies, Helena had a baby boy and decided to spend some time at home. Three years later, however, she was back in the studio and started exhibiting in Prague, London and Amsterdam - alone or together with her friend Karolina Mitasova.

Helena currently teaches at a north  London Educational Institute, and works in her studio. Her last London exhibition in Zebra Two Gallery in Hampstead was a big success. Most of her work exhibited was sold and Helena was offered to become "an artist in residence".

Helena claims that she always treats clay as a piece of soft material. She rolls the clay into sheets and cuts them when still flat. The shapes are then assembled together.
 
The inclination to cubism, visible from her work, comes from her father's introduction to cubist form. Originality of her work is achieved by assertion of polygonnal forms. Finished pots reflect and play with shadows and light, which is enhanced by different colours of glazes and various patterns and shapes. 


Prohlédněte si výstavu ...
View the Exhibition ... 

 

 

 

Helena Giras - Kozáková
Půlměsíc / Halfmoon
keramika / ceramics
v / h: 25 cm
5.000 ,- Kč / CZK