LUDĚK VOJTĚCHOVSKÝ
LUDEK VOJTECHOVSKY


TISKOVÁ INFORMACENarodil se 11. srpna 1959 v Čáslavi. 
Vyučen reprodukčním grafikem, poté studoval na Střední průmyslové škole grafické v Praze. 
Absolvoval přes 130 výstav po celém světě. 
Člen fotografické skupiny Outside3.
 
Obdržel několik zlatých medailí FIAP.
Žije v Pardubicích.

"Luděk Vojtěchovský nedbá na lákání neustále nově vynalézaných perfektních fotoaparátů, které po cvaknutí závěrky zhotoví jakoukoliv fotografii. Raději se zavírá v temné komoře pod zvětšovacím přístrojem, aby na bílé ploše citlivého fotopapíru nebo negativu vytvořil fotografii podle vlastních představ. V harmonii šedí přes bílou až k sametově černé. Z vlastního rozhodnutí osamělý chodec mezi lovci náhodných setkání. "
                                                         Běla Kolářová

 

Fotografie v tiskovém rozlišení
Samostatné výstavy / Solo Exhibitions
1984     Pardubice, Hradec Králové, Ostrava, Žilina, Skotsko (Edinburgh, Glenrothes)

1988    

Pardubice
1989 Příbor
1998 Hradec Králové, Rychnov n. Kněžnou, Pardubice
2000 galerie FONS, Pardubice
2003 knihovna Pardubické Univerzity, Pardubice
2004 Galerie Art, Světlana a Luboš Jelínkovi, Chrudim
Společné výstavy / Joint Exhibitions
1978 s J. Zikmundem, Pardubice
1981 skupina Evoluce, SIX, Pardubice
1982 skupina Evoluce, SIX, Pardubice
1983 skupina Evoluce, SIX, Klimkovické fotosession
1984 skupina SIX, Pardubice
1985

skupina Evoluce, SIX, Nové pohledy (Cheb, Praha), 5x Ústí nad Labem

1992 s Evou Francovou, galerie Dílo ČFUV, Pardubice
1996 s Věrou Mohylovou, galerie GONG, Pardubice
2001 galerie Josefa Sudka, Praha
2002

zámek Mikulov, synagoga Mikulov – Mikulovské fotobraní

2003 s Pavlem Šmídem, galerie FONS, Pardubice
2003 galerie Fiducia a důl Michal, Ostrava
2004 Galerie ART, Světlana a Luboš Jelínkovi, Chrudim
Mezinárodní výstavy /  International Exhibitions
1978 - 1986

účast na 54 výstavách v Polsku, Itálii, Jugoslávii,  Anglii, Maďarsku, Bulharsku,  Austrálii, Francii, Skotsku, Belgii, SSSR, Dánsku, Španělsku, Brazílii, NSR, NDR, Turecku, Rakousku, Kanadě

31 cen a diplomů, stipendium SČF

Ocenění z mezinárodních výstav / Prizes & ...
1980  diplom WTF (Polsko)
1981    zlatá medaile (Sobeka - Belgie), bronzová medaile S.D.F. a diplom FIAP (Dánsko), bronzová medaile (Novi Sad, Jugoslávie)
1982

zlatá medaile a diplom V.D.A.V. (tehdejší NSR),

1982 zlatá medaile FIAP a diplom a diplom diplom S:D:F: (Dánsko), diplom WTF (Polsko), bronzová medaile (Zagreb, Jugoslávie)
1985 diplom FIAP (Dánsko)
2003 zlatá medaile FIAP (Turecko)
Publikace / Publications
Autorské portfolio v Čs fotografii 7/1982 a v revui Fotografie 1/1986, 12/1999
Magazín Fotografie 1/2000 a 2/2000
Mezihra, monografie u příležitosti výstavy v Galerii Art v Chrudimi, 2004
Zastoupení / Collections
Leica Gallery Praha, Vintage Works, Ltd. Fine Photography, USA, SČF Praha, Dell Bello Gallery, Toronto, Kanada, Galerie Novi Sad, Jugoslávie Galerie ART, Světlana a Luboš Jelínkovi a v soukromých sbírkách.Zástupci české fotografie v Paříži zabodovali

PAŘÍŽ , 2. prosince 2003

Letos poprvé se veletrhu Paris Photo zúčastnila Česká republika. Svůj stánek na prestižní světové fotografické události v Paříži představila Leica Gallery Prague. Veletrh Paris Photo je jednou z nejdůležitějších událostí z oblasti fotografie ve světě. Během několika dnů se pod jednou střechou v reprezentativních prostorách Carrousel du Louvre setkávají všichni důležití světoví galeristé, sběratelé, teoretici, fotografové a milovníci fotografie. 

Nejproslulejší světové galerie zde nabízejí to nejlepší ze svých sbírek, od originálů Gustava le Graye, Edwarda Muybridge, Eugéna Atgeta přes fotografie od Edwarda Westona, Walkerse Ewanse, Henriho Cartiera Bressona, Williama Kleina po tvorbu současných umělců Thomase Ruffa, Susan Degresové a mnoha dalších.

Několik desítek metrů dlouhé fronty

Díky umístění veletrhu v centru Paříže a originalitě uspořádání, které každý rok věnuje část prostoru mladým autorům z určité země (tentokrát z Mexika), navštívilo letošní Paris Photo během čtyř listopadových dnů 42 000 návštěvníků. Několik desítek metrů dlouhé fronty na lístky polevovaly jen v dopoledních hodinách. Mezi 93 galeriemi a 11 nakladateli z 15 zemí měly nejpočetnější zastoupení Francie (39), Německo (19), USA (10), Velké Británie (9) a Nizozemsko (7). Poprvé byla na veletrhu zastoupena také Česká republika. Leica Gallery Prague do Paříže přivezla okolo pěti set fotografií od více než padesáti českých autorů. 

Prezentace domácí fotografické scény, která počínala rokem 1865 a končila fotografickou produkcí současných umělců, dopadla v Paříži nad očekávání dobře. K autorům, jejichž fotografie slavily letos v Paříži největší úspěch, patřili Luděk Vojtěchovský, Václav Jirásek, Pavel Dias, Dagmar Hochová, Adolf Zika, Miloslav Stibor, Daniel Šperl, Milan David či Viktor Kolář. Ze starších autorů pak ve francouzské metropoli diváci uviděli již etablovaná jména jako František Drtikol, Josef Sudek, Josef Funke, Jaroslav Rössler, Eva Fuka, Jan Lukas či Zdeněk Tmej.
Daniel Petřina