Otevírací doba v prosinci:
po–pá 14 – 17:30, so 9 – 11:30
23. – 26.12.        zavřeno
31.12. – 1.1.       zavřeno

O autoroviRaw raku - vázy a mísy

Michal Plíhal se narodil v roce 1965 v Brně a brzy se přestěhoval do Moravského Berouna. Tam se poprvé v Lidové škole umění pod vedením sochaře Jiřího Dvorského setkal s keramickou hlínou.

Z krásné přírody Jeseníků odešel na uměleckoprůmyslovou školu do Prahy. Během studií jezdil na praxi do keramického závodu Keralit v Litomyšli. Po maturitě začal pracovat v litomyšlském Keralitu . Osud mu dopřál poznat mistra kruhaře pana Maruškina, který ho velice ovlivnil. Pod jeho vedením Michal získal dobré základy pro práci na hrnčířském kruhu a řemeslnou zručnost. Atmosféra staré dílny, vypalovací pece, způsob přípravy hlíny a láska k řemeslu ho pohltila na celý život. Po revoluci odešel do soukromé keramické dílny a postupně založil i svou vlastní keramickou dílnu, kde od roku 1994 se svou ženou vytváří keramiku v technice RAKU. Tato keramika Michala Plíhala natolik zaujala, že se jí věnuje dodneška a hledá stále nové technické a dekorační možnosti této techniky. “Je to hodně pracná a finančně náročná technika a nikdy dopředu neumím odhadnout přesný výsledek výpalu, kde se slučuje několik faktorů, které ovlivňují konečný vzhled výrobku,” vypráví autor.

Raku keramika má své kořeny v Japonsku, kde se touto technologií vyrábí již od 16. století. Původně vznikla pro účely čajových obřadů, které jsou založené na principech harmonie, úcty, čistoty a klidu. Tehdejší čajový mistr Sen no Rikjú hledal nádobu, která je pro pití čaje ideální a plně odpovídá výše uvedeným principům. Nejdůležitější je přitom návrat k přírodě. V dílně mistra Čodžira, která údajně pracuje dodnes, tak vznikla čajová miska pomocí odlišné technologie, než která byla v té době běžná. 

Keramika, vyrobená novou metodou, uchvátila i samotného císaře, který udělil zmíněnému mistru pečeť raku, což v překladu znamená pečeť radosti, spokojenosti a potěšení. Od té doby se technologie šířila do celého světa a dnes patří mezi populární netradiční postupy výroby keramiky. Ačkoliv se postup výroby raku keramiky liší podle přístupů a odvětví, základní princip zůstává vždy neměnný.