BiografieBORNOGRAFIE
V chrudimské galerii ART Světlany a Luboš Jelínkových bude vystavovat od 5. října do 14. listopadu své grafiky ADOLF BORN. Jeho výstavy jsou vždy bonbónkem pro milovníky starosvětského šarmu a originálního humoru, který je s dílem Adolfa Borna spojen. Okouzlení c.k monarchií, nezastíraný obdiv k turecké mentalitě (dle slov Adolfa Borna z nich nějakou krev máme, hlavně ti z nás, co žijí za řekou Moravou) a láska k evropské historii zařadila dílo umělce k tomu nejznámějšímu a nejoblíbenějšímu co na českém grafickém trhu existuje.
Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích. V letech 1950 - 55 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem. S ním měl také první výstavu v pražské galerii Fronta v roce 1959. V roce 1962 se mu a jeho ženě Emě narodila Erika, dnes známá sochařka.
V roce 1964 se Adolf Born zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později v roce 1977 získal také Grand Prix. Od roku 1972 se stává členem týmu Macourek - Born - Doubrava, který proslul animovanými filmy známými a oblíbenými po celém světě.
První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v roce 1970 knihu karikatur "Bornografie", v roce 1975 "Karikatury", dále album 12 grafických listů (1992) a v roce 1990 autobiografickou knížku "Mým národům". Jeho ilustrační tvorba - v současné době má na svém "kontě" 380 (!) knih, patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo. Mezi nejkrásnější patří ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová). Bornova schopnost vcítit se do daného tématu a respektování atmosféry předlohy z něho dělá mistra svého oboru.
Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech z nichž Žofka a spol. a především Mach a Šebestová se staly "českou animovanou klasikou". Adolf Born uskutečnil kolem 150 výstav v Čechách i v zahraničí.
Jednou z nich je i výstava v Galerii ART Chrudim v říjnu 2006, která představuje průřez jeho grafickým dílem za posledních 8 let.